Kiedy jest idealny moment na inwestycje w kryptowaluty?

Kryptowaluty kuszą nowych inwestorów szansą na szybkie i duże zyski. Mniejsza część osób inwestujących w kryptowaluty powie również, że olbrzymią zaletą inwestowania w te cyfrowe aktywa jest to, że handlować można codziennie i o każdej porze.

Faktem jest, że kryptowalutowych milionerów są setki, z drugiej jednak strony jeszcze więcej osób straciło oszczędności życia na nieudanej inwestycji. Kiedy kupić kryptowaluty, np. Bitcoina, żeby móc cieszyć się zyskami?

Okres, nie chwila

Nikt nie zna dokładnej chwili, gdy kurs danej kryptowaluty zaliczy dołek. Z tej racji warto patrzeć na czas inwestycji, nie na jej dokładny moment, ostatecznie trzeba mieć na uwadze, że potencjalne zyski będzie można oglądać po czasie, a nie po dwóch godzinach. Historia pokazała, że najlepsze okazje na inwestycje mają miejsce w trakcie trwania bessy. To właśnie wtedy ceny kryptowalut osiągają nowe dołki. Kupując w bessie, można liczyć na zwrot na dobrym poziomie w hossie.

Inwestycja, nie hazard

Nie należy podchodzić do sprawy inwestycji w sposób hazardowy. Oczywiście inwestycja staje się hazardem, gdy nic w tym temacie nie wiemy. Z tego powodu należy najpierw „poznać” kryptowalutę, w którą chce się zainwestować, branże i przynajmniej podstawowe zasady rynku. Bazując na przepowiedniach czy wróżbach, długoterminowo nie ma co liczyć na sukces na żadnym z rynków finansowych.

Analiza techniczna

Analizy technicznej i fundamentalnej używają najczęściej inwestorzy krótko i średnioterminowi w celu określania możliwie najlepszego momentu na zakup i sprzedaż danej kryptowaluty. Inwestorzy w ramach analizy technicznej korzystają z narzędzi, które oferuje m.in. giełda i z  oscylatorów. Dzięki poprawnie przeprowadzonej analizie technicznej można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, w którą stronę pójdzie rynek. Mówiąc o tej konkretnej analizie należy wspomnieć o jej trzech podstawowych zasadach:

Historia lubi się powtarzać – analiza techniczna przewiduje przyszłość cen na rynku, na podstawie tego co już miało miejsce w przeszłości.

Na rynku mają miejsce trendy – cena porusza się w trendzie wzrostowym, zniżkującym lub horyzontalnym. Mówi się, że „trend to twój przyjaciel”.

Rynek dyskontuje wszystko – cena mówi wszystko o sytuacji, która obecnie ma miejsce na rynku. Uwzględnia zarówno sytuacje makro- jak i mikroekonomiczną oraz uwarunkowania polityczne i gospodarcze.

„Czas do kupowania jest wtedy, gdy na ulicach jest krew”.

To zdanie, które wypowiedział lata temu Baron Rothschild, osiemnastowieczny brytyjski noblista wydaje się być ponad czasowe. Czy ta zasada jednak zawsze się sprawdza? Historia pokazała… że nie. Faktem jest, że celem inwestora jest kupić tanio sprzedać drożej, jednakże ważna jest też wiedza co kupić i co sprzedać. Dobrym przykładem jest projekt Terra Luna. Projekt, który miał prężnie rosnącą społeczność i wydawać by się mogło mocne fundamenty, upadł w zaledwie kilka dni. Znalazły się jednak osoby, które postanowiły zainwestować w kryptowalutę (LUNA), kiedy kurs dosłownie szorował po dnie z nadzieją, że odbije się od dna i zarobią fortunę. Doświadczeni inwestorzy, którzy wiedzieli, co się stało, że kurs tak gwałtownie spadł, odpuścili sobie inwestycję, pomimo „okazyjnej” ceny.

Jak zwiększyć skuteczność inwestycji?

Rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Jedna zła wiadomość potrafi dosłownie wstrząsnąć rynkiem, dlatego dobry inwestor powinien śledzić zmiany prawne, wydarzenia gospodarcze jak i polityczne na bieżąco.

Inwestując, trzeba być świadomym, z jakim ryzykiem się to wiążę. Będąc osobą porywczą i źle reagująca na stres być może trzeba będzie rozważyć czy zainwestowanie w te cyfrowe aktywa na pewno będzie dobrym pomysłem.

Dywersyfikacja portfela zawsze jest dobrym pomysłem. Faktem jest, że większość kryptowalut podąża za kursem Bitcoina, jednak są momenty na rynku, w których kurs altcoinów nie idzie w parze z kursem naczelnej kryptowaluty. Dywersyfikacja pozwala zminimalizować ryzyko utraty środków do minimum, trzeba pamiętać, że nawet z pozoru najlepsze projekty mogą okazać się przysłowiową „klapą”,

Przeczytaj również artykuł pt. „Jakich błędów nie popełniać, inwestując w kryptowaluty?

Tekst Mikołaj Kmak

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Latest Post

Join Academy

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor