Włodzimierz Lubański był wybitnym napastnikiem, który dostarczył wiele radości kibicom biało-czerwonych.

Warto dodać, że w reprezentacji rozegrał on 75 oficjalnych spotkań, w których aż 45 razy pokonywał bramkarzy przeciwników naszych „Orłów”.

Lubański urodził się 28 lutego 1948 r. w Gliwicach. Swoją karierę piłkarską zaczynał w Sośnicy Gliwice. W wieku 15 lat związał się z Górnikiem Zabrze. Z klubem tym siedmiokrotnie zdobył mistrzostwa Polski oraz sześciokrotnie Puchar Polski. Z zabrzańskim klubem dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym Górnik przegrał jednak z Manchesterem City.

 

W 1975 roku przeszedł do belgijskiej drużynie KSC Lokeren, dla którego zdobył 82 bramki. W 1982 przeszedł do francuskiego klubu Valenciennes FC. Został królem strzelców II ligi francuskiej. Grał następnie w Stade Quimper, potem w K.R.C. Mechelen. Powołano go do kadry narodowej juniorów w 1961. Na igrzyskach olimpijskich w 1972 zdobył złoty medal jako kapitan drużyny. W reprezentacji Polski grał do 1980 r. Po zakończeniu kariery piłkarskiej skończył szkołę trenerska w Belgii. Zdobył menadżerska licencję FIFA w 1994.

Lubański przede wszystkim jest związany z Górnikiem Zabrze i rzecz jasna słusznie, bo w barwach tego klubu zdobywał aż siedem razy mistrzostwo Polski oraz sześć Puchar Polski. Warto w tym miejscu zauważyć, że z wychowankiem Sośnicy Gliwice Górnik jako jedyny klub z Polski wystąpił w finale rozgrywek europejskich, a konkretnie Pucharu Zdobywców Pucharów. Wprawdzie Górnik w tym finale przegrał 1:2 z Manchesterem City, to po drodze pokonał wiele znanych firm, w tym między innymi włoską Romę. Warto wspomnieć,że były to czasy,gdy w Polsce nie działał żaden legalny bukmacher a jedyną możliwością typowania meczów była kolektura Totka.

Następnie Lubański przeniósł się do Belgii, gdzie zresztą mieszka do dziś. Dużą część swojej kariery spędził w belgijskim Lokeren, z którym grał w przegranym ze Standardem Liege finale Pucharu UEFA. Pod koniec swojej kariery reprezentował jeszcze francuskie Valenciennes oraz K.R.C. Mechelen z Belgii.

 

Oczywiście Lubański ma na swoim koncie wiele sukcesów reprezentacyjnych, gdyż jest między innymi mistrzem olimpijskim z roku 1972. Warto odnieść się też do tego, że jego kariera została przerwana przez ciężką kontuzję. Pozostaje żałować, że medycyna nie była wówczas na tak zaawansowanym poziomie, jak ma to miejsce dzisiaj.

 

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został w Belgii, gdzie ukończył Szkołę Trenerów Federacji Belgijskiej przy Stadionie Heysel i mieszka do dziś. W latach 1986-1987 szkolił młodzież Anderlechtu, a w latach 1987-1988 był trenerem KSC Lokeren, a w latach 1988-1990 i 2006-2010 asystentem trenerów. W 1990 roku założył firmę „Lubański Sport-Management”, a od 1994 roku ma menadżerską licencję FIFA. Komentuje także mecze reprezentacji Polski w telewizji. Był jednym z bliższych doradców trenera Jerzego Engela. Przez jakiś czas prowadził także kawiarnię.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Latest Post

Join Academy

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor